# Julutmaning
Author: Emo

Som en fortsättning på Marinas utmaning [flaskprydnad](http://parlpyssel.ifokus.se/discussions/50c38872d4ebea77214032a8-flaskprydnadhallare?discussions-1 "Flaskprydnad"),

utmanar jag er nu att göra något enkelt så ni hinner med nu i julbrådskan.

Gör en skinkpinne.

Det blir likt en blompinne, men julanpassat.

## Comment 1
Author: Niwa

ojojoj  jisses vad ni håller på, det är ju så kul med utmaningar ![Skrattande](http://parlpyssel.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Förvånad](http://parlpyssel.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")  
Jag vill ju vara med men...... ja vem vet sist tog det bara  tre timmar så var jag klar. Även om jag inte tror på det nu.

## Comment 2
Author: Niwa

jag vet vad jag vill göra även om jag mest troligt inte hinner klura på mönster själv en ....i prp pärlor. hmmm undrar om inte.........

## Comment 3
Author: Hubert.prp

Jag tyckte så bra om stjärnan jag gjorde till ett fönster i stallet, så jag ville ge mig på denna utmaning. Pinnen kan användas till prydnad någon annanstans i stallet. Den kan pryda en halmbal här, så blir mer pyntat i mitt stall.

Jag tog 2 röda och 2 gröna piprensare, vek dem på mitten, band fast dem på en grillpinne och trädde på en hel del pärlor. Så blev den:

## Comment 4
Author: Niwa

du är snabb Hubert, nu får i se vad Émo hittar ¨på![Flört](http://parlpyssel.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
