# Lördagspärlor*
Author: Marinas Mix

Varmare idag, bara -7,6 grader. "Chefen" vågade sig ut en snabbvända på balkongen😃  
Själv ska jag stuva om i några pärllådor, så ska ni se att där nog blir ordning på pärlbordet till slut.  
Risken är väl att jag blir fast bland pärlorna när jag återupptäcker vad jag har i mina gömmor.  
Vad hittar ni andra på idag då?

## Comment 1
Author: Emo

Njuter av värmen från kaminen.

## Comment 2
Author: anki1

Stuvar ner alla julgrejer i respektive kartong. med åren blir det mycket. Just nu är det 3 st flyttlådor. försöker sorter så alla tomtar är i en låda. Julgransgrejer i en annan   och advents julstakarna i den 3. Alla noga märkt med vad som ska vara i.

## Comment 3
Author: Marinas Mix

Ojoj anki1. 3 kartonger😮 Mitt julpynt, inklusive tre små dörrmattor ryms i EN kartong. Betyder det att jag är dålig på att pynta då?🤔

## Comment 4
Author: anki1

40 års samlingar. De första 10 åren enskilt . Sedan 30 år sammanslaget. Det blir en del. en del är saker som tillverkats av barnen är de var små.

## Comment 5
Author: nickiee

jag har med många lådor med pynt

## Comment 6
Author: Emo

Här finns också en hel del. På senare år har jag använt ett fåtal men stora julpynt. Då har det gått fort både att pynta och att plocka undan.  
I år blir det mest jobb med julgardinerna eftersom jag hängde upp i 6 fönster i det gamla huset där jag också lade ut många juldukar och pyntade en del. Jag bjöd ju hela släkten på julbord i det huset.

## Comment 7
Author: anki1

Julgardinerna får hänga uppe ett tag till. De är inte så "juliga", det är mest färgerna då. rödmönstrade i ränder eller rutor.

## Comment 8
Author: Emo

Som väl är har jag också gardiner, som passar även efter jul i tre fönster i nya huset. Det är bara två, som behöver bytas ut. De andra får hänga uppe till våren.

## Comment 9
Author: Marinas Mix

Ja men julen varar ända till påska... så nock har ni tid på er att gömma undan pyntet😂

## Comment 10
Author: anki1

Allt är nu placerat i vårt källarkontor. Det ser kalt ut här nu, men även större och rymligare. konstigt.

## Comment 11
Author: Marinas Mix

Ja det blev jättetomt när jag kastade ut granen. Och Flis var olycklig för att hennes schnapz försvann.
