# Pärltält*
Author: Marinas Mix

Idag ska jag ut och se om de kan ha ett bra pärltält, som jag kan använda när det är dags för nästa slöjddag. Det var ju inte så trevligt väder på den senaste, så en liten investering i ett "party/pärltält" är kanske inte så tokigt och att köpa nu på höstkanten kan ju vara smart, eftersom de rear ut dem nu.  
Så om en liten stund kommer "blå taxin" och hämtar mig.  
Sedan får vi väl se vad som händer resten av dagen.  
Vad hittar ni andra på idag då?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Idag ska jag till varmvattenbasängen och lite sjukgymnastik. Har inte lust, men jag vet att det är bra. 

Ska sälja lite grejer på loppis på lördag så jag förbereder för det. Det ska bli roligt! 🎈

## Comment 2
Author: Marinas Mix

Men Jeanette, jag blir ju avis. Jag vill också till varmvattenbassängen. Det är ju sååå skönt.  
Tänk vad nöjd du kommer att känna dig efteråt

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ja jag vet! Svårt att övertyga sig själv ibland bara.

## Comment 4
Author: anki1

Blir sittande med mina pärlor ska göra halsband armband samt trä om ett armband där tråden (elastisk) gick av . Har lite idéer med det prova att trä det på memorywire.. Det blir bara ett varv. Men ska fnula ut en bra låsning på det.

## Comment 5
Author: Marinas Mix

Blev inget tält😕 Men jag kan ju köpa framemot våren. Expediten tyckte jag kunde kolla i annan butik, men det har jag inte lust till eftersom det är i just den butiken jag kan använda mitt presentkort, så tältet blir "gratis"

## Comment 6
Author: Marinas Mix

Anki1 ett litet klolås i ena änden på wiren, så funkar det

## Comment 7
Author: anki1

Jag har format en ögla i ena änden o en krok i andra. Lite lim fixerar första o sista pärlan. Detta är ett experiment. Om det inte funkar skaffar jag klolås. Bild kommer när limmet torkat.

## Comment 8
Author: Emo

#7 Låter bra. Ska bli kul att få se.  
Här skiner solen och jag har hunnit med en hel del i trädgården. Dags för en paus.

## Comment 9
Author: anki1

Sitter o fikar just nu. Sen kaffe idag. men jag tog en promenad i samband med att jag gick till affären.

## Comment 10
Author: Marinas Mix

Envisa jag gav mig inte. Idag fick jag mail från butiken att de lägger en reservation på tältet/paviljongen åt mig och så får jag ett sms när de fått hem det👍

## Comment 11
Author: Emo

#10 Så bra. Ibland lönar det sig att stå på sig (så inte andra gör det).
