# Måndagspärlan 4;e augusti*
Author: Marinas Mix

Sägs att det ska komma rejält med dunder och blixtrar även idag, så vi får väl se vad jag hittar på, borta från datorn alltså.  
Tvättstugan står först på listan.  
Vad hittar ni andra på idag då?

## Comment 1
Author: Emo

Först ska jag koka saften och hälla på flaskor. Nästa jobb blir att göra många portioner köttgryta och kalopps. Blir det något med pärlorna så ska jag länka några örhängen med sötvattenspärlor. Ett par ska bli med silver och ett par med billigare metall.

## Comment 2
Author: Emo

Nu börjar det mullra här, så nu släcker jag ner datorn och drar ur kontakterna till telefonerna i detta hus.

## Comment 3
Author: anki1

Vaknade till "älvadans" på ängen, nu har dom dansat färdigt o solen skiner. Ska se om jag kommer igång med lite pärlande. har en idé.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#4 Jobbedag idag. Känns lite märkligt efter lång ledighet. Har en del bokföring som skriker på mig också. Sen får vi se vad dagen bjuder på!

## Comment 5
Author: anki1

Det här setet gjorde jag i morse i väntan på dottern o barnbarnen. Sen lev det lek bla vatten lek för hela slanten.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Superfint Anki!Du är verkligen på gång i pärlträsket nu! 👍

## Comment 7
Author: Emo

Sött set. Kul när det går så bra.

## Comment 8
Author: anki1

hihi Har man väl hamnat där så kan man inte ta sig ur. Jag har tänkt på dessa pärlor länge, men de räckte inte till ett armband så jag fick lägga till lite. Då blev det örhängen med.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 Perfekt ju med örhängen till! Härlig färg! 🙂

## Comment 10
Author: anki1

Synd bara att det inte räckte till halsband, eller hänge.
