# Måndagspärlan*
Author: Marinas Mix

Jo visst gillar jag att gå upp tidigt ibland, men att bli väckt av skat\*\*\*\*\*\*\*a halv fem varje morgon är INGET jag uppskattar.  
På schemat idag står förhoppningsvis ett besök av vaktis, så de kan få ordning på trycket i kranen och så städning av sovrummet.  
Pärlerier lär jag väl också försöka klämma in. Fick ett tips om ett pärlprogram på datorn, som kan hjälpa till när man ska skapa mönster, så det måste undersökas också.

## Comment 1
Author: nickiee

ja dom fåglarna kan hålla låda . här blir det å  söka jobb till olika bemanningsföretag å sen städa å pyssla med pärlor

## Comment 2
Author: Emo

Sommarkänsla med fågelsång. ![Skämtar](http://parlpyssel.ifokus.se/images/empty.gif "Skämtar")

Här har det blivit några smycken. Jag får kanske fotografera dem och fylla på i mina trådar.

Uppehållsväder just nu. Vi får se hur det blir senare i dag.

## Comment 3
Author: Marinas Mix

EMO!!!! 🤓Kallar du skatornas skränande för sång så måste du vara tondöv😂

## Comment 4
Author: Emo

#3 Visst! Visste du inte det?

## Comment 5
Author: nickiee

![Gapskrattar](http://parlpyssel.ifokus.se/images/empty.gif "Gapskrattar")![Gapskrattar](http://parlpyssel.ifokus.se/images/empty.gif "Gapskrattar")![Gapskrattar](http://parlpyssel.ifokus.se/images/empty.gif "Gapskrattar")

## Comment 6
Author: anki1

Här väcks vi av måsarna så skriker. De boar på taken på hyreshusen här och det är ibland ett fasligt liv på dom.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Här är det mina kära (typ...) tuppar som "sjunger"! Ungefär kl 3 varje morgon sätter dom igång och håller sen på av och till tills solen går ner. 🤪Vi har en stortupp och han sköter sig rätt bra och gal bara ibland. Sen har vi två småtuppar - Humle och Dumle - och dom är allmänt knasiga! Men så söta.

Idag blir det lite städning. Sen ska jag bli bjuden på fika hos en kompis i eftermiddag. Ska bli kul för vi har inte setts på länge.

## Comment 8
Author: Marinas Mix

Ja, men Jeanette, tuppar låter ju SÅÅÅ mycket trevligare än skator.  
Och måsar ska man akta sig för särskilt när de har småungar.  
Jo jag lyckades fixa kranen själv, SÅ stolt. Sedan kom vaktis med en reservdel till kranen, så nu är det helt okej tryck i den igen.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Ha ha! Ja det kanske stämmer. 😃Ja, måsar är inte att leka med! Det var några som byggt bo på sonens skolgård när han var liten. Barnen fick springa in när måsmamma var igång.

Bra gjort att fixa kranen!

## Comment 10
Author: Hubert.prp

Pippifåglar är jobbiga också när de fördärvar det nyplanterade och äter upp det vi själva skulle vilja ha.
