# Inte så (P)härligt*
Author: Marinas Mix

Att bli uppkörd ur sängen av en hantverkare, som MÅSTE in på stubberten. Ja nu är det lägenheten som ligger bakom mitt kök och sovrum det rivs i🤓 Så han behövde komma in för att kolla en lucka som fanns i min klädkammare, för att kunna lösa ett problem. Han lyckades inte.  
Nåväl Tur att min lägenhet ser ut som den gör i planritningen, så jag kan sitta i vardagsrummet och pyssla.  
Vad hittar ni på idag då?

## Comment 1
Author: Emo

Inte kul med hantverkare i bostaden.  
I synnerhet, som man inte själv har ordnat dit dem och har någon glädje av vad de gör.  
Här skiner solen, så det blir en del utejobb i dag  
Tomatplantorna står inomhus på natten och ute i växthuset när det är tillräckligt varmt där.  
Purjolöken och den gula löken spirar.

## Comment 2
Author: nickiee

nä inte skoj med hantverkare ..här skiner solen men det va kyligt i luften ändå  + det va frost i marken vi har haft minusgrader i natt här .

själv ska jag till jobbet å göra den idiotiska kursen i nya in å logga ut telefonerna som hemtjänsten ska ha snacka om att stressa sönder oss som jobbar med äldre kommunen tror visst att dom äldre är datorer idag  dom räknas inte som mäniskor längre .å dom äldre gillar ej detta system heller .dom äldre vill ha hemlagad husmans kost men dom är mer tvingade å ta dessa hemska matlådor  som man beställer för 1 v åt gången  är mycket sorgligt att det är så här . dom vill helst att varje äldre ska ja max 5-10 minuter inte mer ..finns dom som har 15-20 minuter å ej har matlådor men vi ska hinna laga mat på den tiden går ej för dom flesta äldre vill ka potatis å det finns inte tid till att koka det.man gråter inombords hur dom behandlar dom äldre idag .

förlåt att jag skrev av mej lite här .men såhär ser det ut idag hos dom äldre tyvärr ...

men sen när jag kommer hem hoppas jag på att det ligger avier till att hämta ut mer pärlor  på posten jag väntar på + ska pyssla idag så slutet gott i alla fall .. ha en bra dag

## Comment 3
Author: Marinas Mix

Ja nickiee, jag håller med om att det är avskyvärt hur vi behandlar våra äldre.  
Ni har väl sett alla regler som kommit för djur? En katt MÅSTE ha tillsyn  två gånger om dagen, en hund får inte lämnas ensam mer än några timmar(kommer inte riktigt ihåg hur länge). Kossor och lantdjur måste också ha en viss tillsyn. MEN de äldre, ja de kan få sitta ensamma hur länge som helst🤓

## Comment 4
Author: Emo

Inte konstig att vi är rädda. Fy för att hamna i klorna på dem som inte begriper bättre och ändå får bestämma över oss om vi behöver hjälp. Hemskt att ens största önskan är att få dö snabbt hemma.

## Comment 5
Author: Marinas Mix

Det är grymt att skratta åt den stackars tuffe kissen. Men den här måste ni bara kolla in😃

## Comment 6
Author: anki1

Stackars kissen

## Comment 7
Author: SaGas

Stackars liten! Ha ha ha...

## Comment 8
Author: Emo

Så är det när man inte kan hålla tassarna i styr. ![Skrattar](http://parlpyssel.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")

## Comment 9
Author: Marinas Mix

Visst är det lite oväntat, när kisse är så tuff mot den ena ödlan, men blir  skräckslagen för den andre🤐

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Halloj goa pärlare! Jag lever! 😘

Idag har jag bakat mitt första surdegsbröd! Mitt i allt annat som har varit idag så landade jag hos en kompis som höll på med det. Så nu har jag en underbart doftande limpa hemma! 🤤

## Comment 11
Author: Emo

JeanetteK, Lycka till!

Här var surdegsbrödet inte omtyckt.

## Comment 12
Author: Marinas Mix

Jag lyckades ta död på min surdeg🤐 Den tålde visst inte att jag har teflonminne😂

## Comment 13
Author: Emo

Nu snöar det här och jag har burit in mina tomatplantor.

## Comment 14
Author: nickiee

här har det varit lugnt fejat runt lite .å börjat på en nytt armband som blir så läckert ..ska även börja på ett djur .å på ett nytt halsband å ett armband till då vet jag vad ja har å göra denna v hihi

## Comment 15
Author: Emo

Det där med pärleriet gör ju att man alltid har flera projekt på gång. Ditt senaste armband var också mycket vackert. Ska du göra fler i andra färger?

## Comment 16
Author: nickiee

15.. ja det är ju så  såna arbeten som tar sin tid är ju kul på ett sätt å ha några på gång  man gör lite här å där å till slut är fler klara på samma gång ..

  

tack jodå det blir i fler färger

## Comment 17
Author: anki1

jag har ägnat eftermiddan till att plocka iordning i pärlhyllan. Städat och sorterat alla kringspridda boxar. Frigjort boxar så jag kan få ner alla nyköpta pärlor o tillbehör. en del var sen symässan i februari. Det är nog tur att jag inte har nån egen plats att hålla till på, för då skulle jag nog sprida ut mig mer. nu har jag bara köksbordet o måste städa bort till måltider o sånt. Pärlandet för ske på brickor, så det är lätt att flytta bort. ibland har jag flera brickor med objekt så då kan det kanske bli rörigt..
